Novinky

Dechová gymnastika – cvičte na židli nebo v posteli

Máte před sebou respirační fyzioterapii? Napovíme, jak budou cvičení probíhat. Některá z nich zvládnete i sami, a nebudete k tomu dokonce nic potřebovat.

Dechová gymnastika – cvičte na židli nebo v posteli

Plíce jakožto poslední orgán v dýchací soustavě mají neskutečnou plochu. Ta je mnohonásobně větší než plocha hrudní dutiny, ve které jsou uloženy. Součet povrchů obou plic totiž dosahuje až neuvěřitelných 80 m2.

Hluboké dýchání tělu prospívá 

Dýchání je pro nás natolik přirozené, že mu nevěnujeme žádnou pozornost. Víte však, že správné hluboké dýchání s sebou přináší nespočet zdravotních benefitů?

  • Snižuje srdeční frekvenci a krevní tlak.
  • Zvyšuje hladinu kyslíku v krvi.
  • Umocňuje koncentraci.
  • Zmírňuje stres.
  • Urychluje metabolismus.
  • Usnadňuje detoxikaci.
  • Harmonizuje krevní oběh.

Speciální gymnastika

Respirační fyzioterapie zahrnuje několik typů dechové gymnastiky, ve které hrají hlavní roli dechová cvičení.

1. Statická dechová gymnastika aneb cvičme ze židle či postele

Touto technikou se v klinické praxi začíná při rehabilitačních cvičeních většiny nemocných. Pakliže byste chtěli trénovat doma, zaujměte polohu vsedě, případně vleže na zádech. Jednoduchou pomůckou lze toto cvičení provádět velmi přesně. Vleže na zádech umístěte na břicho středně těžkou knihu a snažte se ji dýcháním rozpohybovat. Hlavní pozornost soustřeďte na dýchání. To by mělo být pravidelné, v rytmicky se opakujících intervalech. Vycházet by mělo ze svalů hrudníku, břicha a zad. Do tohoto cvičení nezapojujte další svalové partie. Vyvarujte se také všech zbytečných pohybů, které by rytmicky se opakující fáze dýchání mohly přerušit.

2. Dynamická dechová gymnastika

Tento typ rehabilitace se využívá jako individuální fyzická a kondiční příprava během hospitalizace. Lze ji provádět ve skupinkách více pacientů. Dýchání v tomto typu cvičení vychází z celého těla – ke klasickým pohybům hrudníku, břicha a zad zapojíte pohyby pánve, ramenou, všech končetin a nakonec trupu a hlavy. Tento energeticky náročnější trénink má za následek prohloubení ventilace a postupnou adaptaci na tělesnou zátěž.

3. Mobilizační dechová gymnastika

Rehabilitace se zaměřuje na cílené protažení bolestivé části těla. Nejčastěji slouží k aktivaci velkých svalových skupin, ale také k léčbě kloubních blokád. U takového postižení má kloub omezený rozsah pohybu, a neplní tedy správně svou funkci. Rehabilitace se provádí v ordinaci vyškoleného pracovníka a cviky se odvíjejí od konkrétních problémů pacienta.

(žij)

Zdroje:

https://www.drdavidwilliams.com/proper-breathing-improves-health

KOLÁŘ, Pavel a Miloš MÁČEK. Základy klinické rehabilitace. Praha: Galén, 2015. ISBN 978-80-7492-219-0.