Novinky

Poprvé ke gynekologovi. Co vás čeká a jak se připravit

Gynekologové se obvykle zabývají osobními a citlivými problémy. Proto se také mnohé dívky první prohlídky u ženského lékaře obávají. Jak zmírnit nervozitu z premiérové návštěvy? Co vás v ordinaci čeká?

Poprvé ke gynekologovi. Co vás čeká a jak se připravit

Prvním krokem je najít vhodného lékaře nebo lékařku. Důležité je, abyste svému lékaři důvěřovala. Neměl by ve vás vyvolávat strach ani nervozitu. Informace o lékaři se dají zjistit na internetu i od ostatních pacientek. Není ani problém si do ordinace zavolat. Sestřička vám zodpoví dotazy a můžete se rovnou objednat. Dívky mladší 15 let by měly dorazit s rodičem nebo jiným zákonným zástupcem. I těm starším ovšem může se zmírněním nervozity pomoci doprovod blízké osoby. Je také dobré vědět, zda má lékař smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou.

Na co se lékař zeptá

Když člověk ví, do čeho jde, strach se rázem zmenší na snesitelnou míru. Takže, jak to vlastně probíhá? Při první návštěvě si s vámi lékař nebo sestra důkladně pohovoří. Budou se vás ptát zejména na:

  • operace a onemocnění, které jste prodělala vy a blízcí rodinní příslušníci,
  • užívání léků,
  • alergie,
  • prodělaná gynekologická onemocnění,
  • současné gynekologické obtíže, jejich trvání, charakteristiku a vývoj.

Nenechte se zaskočit ani osobnějšími otázkami. Lékař se vás pravděpodobně bude ptát i na menstruační cyklus, pohlavní styk apod. Je dobré vést si menstruační kalendář, tyto informace jsou pro lékaře důležité.

Vyšetření bývá rychlé a nebolí

Následuje samotné vyšetření. Není nutné se ho děsit. Gynekolog vám dopředu vysvětlí, co se bude dít. Vyšetření nebolí.

  1. Nejprve se posadíte na gynekologické křeslo a lékař pohledem zhodnotí zevní genitál.
  2. Následuje vyšetření pohmatem. Gynekolog zavede jeden či dva prsty do pochvy a druhou rukou prohmatává podbřišek.
  3. Poté lékař zavede tzv. poševní zrcadla. Ta mají různé velikosti. Vyšetření by tak nemělo být nijak nepříjemné. V tu chvíli je přehledná jak pochva, tak děložní krček, na kterém se nejčastěji tvoří zhoubné nádory. Aby se jim předešlo, provádí se při zavedených zrcadlech kolposkopie a odběr onkologické cytologie.
  • Kolposkopie je vyšetření pomocí speciálního mikroskopu. Lékař si může prohlížet vnitřek pochvy a velmi dobře přehledný je pro něj zejména čípek děložní.
  • Odběr onkologické cytologie je v podstatě stěr z děložního čípku. Provádí se pomocí tyčinky. Stěr se odesílá na cytologické vyšetření k vyloučení nádorového onemocnění.

U dívek, které jsou ještě panny, se vyšetření pomocí zrcadel nedělá. Je možné použít tzv. vaginoskop. Je to kovová trubička, která má různé velikosti. Díky tomu projde skrz panenskou blánu, aniž by ji poškodila. Pohmatem se v tomto případě vyšetřuje přes konečník.

Zejména při první návštěvě bude pravděpodobně následovat ještě ultrazvukové vyšetření (zvenčí přes břicho nebo prostřednictvím vaginální sondy) a vyšetření prsou. Lékař je zkontroluje pohmatem a vysvětlí, jak provádět samovyšetřování.

Prevence je lepší než léčba

Na gynekologickou prohlídku by ženy měly docházet pravidelně, minimálně jednou ročně. Vždy je lepší problémům předcházet. Prohlídka zabere jen chvíli a není těžké ji zvládnout. Zato léčba problémů, které nebyly včas podchyceny, může být zdlouhavá a komplikovaná. Je důležité nepodceňovat ani samovyšetřování prsou. To by se mělo provádět minimálně jednou měsíčně a při jakékoli podezřelé změně je třeba upozornit lékaře.

(dos)

Zdroje:

www.webmd.com/women/guide/what-to-expect-from-an-ob-gyn-visit#1

www.medicinaplus.cz