Novinky

Kdy potřebují děti urologa

Myslíte si, že děti mohou chodit ke stejnému urologovi jako vy? Chyba lávky. Náplň dětské urologie je naprosto odlišná a vyžaduje specializovaného odborníka.

Kdy potřebují děti urologa

Děti nejsou malí dospělí a projevuje se to i na jejich urologických problémech. S čím nejčastěji přicházejí ke specialistovi?

  1. Infekce močových cest. Snad nejfrekventovanější obtíž. U nejmenších dětí se tyto infekce projevují celkovými příznaky, jako jsou zvýšená teplota, dráždivost nebo zvracení. U větších dětí jsou příznaky srovnatelné s dospělými – pálení při močení, bolesti břicha, časté močení apod. Dokud jsou zánětem zasaženy jen močové cesty, není to tak zlé. Ale když zánět vystoupá až k ledvinám, může to být i vážné, proto je důležité svěřit se skutečnému odborníkovi.
  2. Hydrokéla. Jde o nebolestivý útvar v okolí varlete, který může být hmatný a při větší velikosti i viditelný. U dětí je způsoben tím, že po sestupu varlat do šourku nedojde k uzávěru výchlipky pobřišnice a přitéká sem malé množství tekutiny z břišní dutiny, která se zde normálně tvoří. U novorozenců je hydrokéla běžná a obvykle se sama ztratí do jednoho roku věku. V pozdějším věku je dobré sledovat její vývoj.
  3. Noční enuréza (počůrávání). Jedná se o velmi častý problém. Do šesti let se enuréza obvykle považuje za bezvýznamnou a řeší se jen tehdy, když se schopnost udržet moč vytratí po delší době, kdy už dítě zvládalo suché noci. Příčina může být banální i vážná, proto je důležité navštívit odborníka, který dítě důkladně vyšetří. Léčebných možností je více a jejich výběr by měl být otázkou dohody rodičů a lékaře.
  4. Nesestouplá varlata. Vrozená vada, která se vyskytuje asi u 10 % nedonošených chlapečků a 3 % donošených. Ve většině případů se jedná o pouhé opoždění vývoje varlat a ta pak sestoupí sama během prvních měsíců života. Pokud se tak nestane, je potřeba stav upravit operací, protože nesestouplé varle může znamenat neplodnost a také terén pro vznik zhoubného nádoru. Ideální čas na operaci je okolo jednoho roku věku.
  5. Fimóza. Stav, kdy není možné přetáhnout předkožku přes žalud. U nejmenších chlapců je fimóza normální, ale u 1 % z nich přetrvává do puberty. Příčinou může být například zajizvení po zhojení prasklinek nebo opakované záněty. Pokud se objevují potíže s močením nebo častější infekce, je řešením odstranění předkožky – obřízka.

Dětských urologických problémů je samozřejmě mnohem víc, ale už tento stručný výčet ilustruje propastný rozdíl v urologii dospělých a dětí a závažnost některých obtíží. Proto dětské urologické těžkosti rozhodně nepodceňujte.

(pez)

Zdroj: urology.ucsf.edu