Novinky

Na ultrazvuk k urologovi: hodně pijte a nejezte

Ultrazvuk patří mezi základní vyšetřovací metody. Pomáhá nejčastěji při zjišťování tvaru, struktury a velikosti ledvin, močového měchýře, močové trubice, prostaty a varlat. Jedná se o rychlou, nebolestivou a nenáročnou kontrolu.

Na ultrazvuk k urologovi: hodně pijte a nejezte

Nedocenitelný pomocník

Ultrazvukové vyšetření se řadí k největším vymoženostem moderní medicíny. Jedná se o neinvazivní výkon, který pacienta nezatěžuje škodlivým rentgenovým zářením. Principem vyšetření je přístroj vysílající ultrazvukové vlnění o velmi vysoké frekvenci. Ultrazvuková sonda kromě vysílání také zachytává vlnění odražené různými strukturami našeho těla. Přístroj pak z těchto přijatých informací zobrazí na monitoru vyšetřovanou oblast. Ultrazvuk je výborným pomocníkem v zobrazování struktur měkkých tkání, tedy například ledvin, močového měchýře či prostaty.

Základem je „sono břicha“

Nejběžnějším ultrazvukovým vyšetřením je kontrola břišní dutiny neboli takzvané „sono břicha“.

  • Pro zdárný průběh prohlídky existuje pouze jediná podmínka – totiž dostatečně naplněný močový měchýř. Obecně je tedy nutné před vyšetřením přibližně 2 hodiny nemočit a vypít 0,5–0,75 litru tekutin.
  • Vhodné je i několik hodin před kontrolu lačnit, protože naplněné střevní kličky zhoršují kvalitu obrazu.
  • Při samotném vyšetření lékař přejíždí sondou přístroje po kůži nad vyšetřovanou oblastí. Sonda se předtím namočí do speciálního gelu. Metoda je úplně bezbolestná, pro někoho může být lechtivá.
  • Ultrazvuk břicha je vhodný zejména pro zobrazení ledvin, močového měchýře, prostaty a ženských pohlavních orgánů.

Co umí speciální ultrazvuk 

  • Dopplerovské ultrazvukové vyšetření. Zobrazuje průtok krve v cévách. Používá se nejčastěji při diagnostice poruch prokrvení ledvin a varlat.
  • Ultrazvuková kontrola varlat. Jde v podstatě o stejné vyšetření jako při sonu břicha. Rozdíl je jen v tom, že je sonda přikládána na povrch šourku.
  • Transrektální ultrazvukové vyšetření prostaty a semenných váčků. Provádí se tenkou sondou přes konečník především při podezření na přítomnost nádoru prostaty. Lze při něm cíleně odebrat tkáň na histologické vyšetření. Před výkonem je nutná příprava v podobě vyprázdnění a případně také krátkodobé užívání antibiotik.
  • Introitální a transvaginální ultrazvukové vyšetření močové trubice a močového měchýře. Provádí se u žen tenkou sondou přes pochvu zejména při hledání příčin úniku moči a při obtížích s močením.

(holi)

Zdroj: 1. http://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/ultrasound-imaging

2. http://www.kidneyurology.org/Library/Urologic_Health.php/Imaging_of_the_Urinary_Tract.php