Novinky

S poruchou řeči pomůže dobrý logoped – nejen v dětství, ale i v dospělosti

Odborníci v oboru logopedie se zabývají poruchami komunikačních schopností u lidí všech věkových kategorií. Velká část jejich péče se zaměřuje na poruchy řeči u dětí. Pracují však také s dospělými, například s jedinci po cévní mozkové příhodě. Vybrat správného logopeda je přitom klíčem k úspěchu.

S poruchou řeči pomůže dobrý logoped – nejen v dětství, ale i v dospělosti

Vašemu dítěti diagnostikovali poruchu řeči a vy přemýšlíte, co teď. Jak najít dobrého logopeda? Takového odborníka poznáte celkem snadno. Základem správného přístupu je empatie, tedy vcítění.

  • Dobrý logoped umí navázat kontakt s dítětem, dítě se ho nebojí a je ochotné spolupracovat. Zároveň logopedova práce s dítětem přináší výsledky.
  • Špatný logoped naopak nepřizná, že vám neumí pomoci, i když se vada řeči dítěte nezlepšuje. Někdy proto i pouhá změna logopeda může přinést zlepšení.

Hledejte zkušenosti

Ne každý logoped má zkušenosti s těžšími řečovými vadami a také ne každý se dostatečně vzdělává. Všichni logopedi se snaží pomoci svým klientům, jak nejlépe umí, ale dobrý logoped zná hranice svých možností.

Stejně jako lékaři se i logopedi mohou specializovat na určitou problematiku. Někteří se tak soustředí na práci s dětmi a dospívajícími, jiní zase na poruchy řeči u dospělých. Nejen děti, ale také dospělé totiž mohou trápit různé řečové vady, které přetrvávají z dětství, ale také mohou vzniknout až v dospělosti, například po úrazu nebo cévní mozkové příhodě.

Nechte si poradit

Máte pocit, že se problém s řečí týká i vás nebo vašeho dítěte? Nevíte však, na koho se obrátit, jak a kdy s logopedickou péčí začít? 

  • Pokud máte doma dítě v předškolním věku, zkuste se nejprve zeptat svého dětského lékaře, zda vám může někoho doporučit.
  • U školou povinných dětí se obraťte také na jejich učitele.
  • Od věci není zjistit si osobní zkušenosti s konkrétním logopedem, buď ve svém okolí, nebo prostřednictvím internetových diskusních stránek.

(holi)

Zdroje:

www.hanen.org/Helpful-Info/Articles/Choosing-a-Speech-Language-Pathologist.aspx

www.wikihow.com/Find-a-Speech-Therapist