Novinky

Čtyři tipy, jak vybrat toho pravého ortopeda

Ortopedie je obor zabývající se prevencí, diagnostikou a léčbou akutních i chronických nemocí a zranění pohybového aparátu. Přinášíme několik tipů, jak vybrat toho pravého odborníka právě pro vaše potíže.

Čtyři tipy, jak vybrat toho pravého ortopeda

1. Zajímejte se o specializaci 

Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, ortopedie je opravdu široký obor pečující o zdraví pohybového aparátu od útlého věku až po stáří. Stejně jako u jiných oborů se i v rámci ortopedie lékaři zaměřuji na určitou problematiku. Jde například o páteřní chirurgii, dětskou ortopedii či nádorovou ortopedii. Trend specializace současné medicíny však zachází ještě dále. Velká část ortopedů se věnuje například pouze jednomu či dvěma kloubům nebo určitým typům zákroků (třeba totálním náhradám kloubů nebo artroskopickým operacím). S diagnózou a základní konzervativní nebo chirurgickou léčbou vám pomůže každý ortoped. Řešení závažnějších obtíží si často vyžádá péči lékaře na specializovaném pracovišti. Před návštěvou odborníka se informujte o jeho profesní specializaci a zkušenostech s léčbou určitého onemocnění.

2. Hledejte doporučení 

Získané certifikáty a absolvované kurzy ještě z lékaře nedělají odborníka na svém místě. Důležité jsou především výsledky. Byl někdo z vašich známých na operaci a je s řešením dlouhodobě spokojen? Doporučil vám někoho praktický lékař? Jeden kladný nebo záporný názor však ještě nic neznamenají. Komplikace mohou nastat i v případě, že operuje špičkový odborník. Na pozoru se mějte hlavně v případě, když se nezdary nebo komplikace u určitého lékaře objevují častěji.

3. Informujte se o hodnocení zdravotnického zařízení

Zázemí kvalitního zdravotnického zařízení je pro práci lékaře nezbytností. Během návštěvy ambulance nebo pobytu na lůžkovém oddělení se totiž budete setkávat i s dalším personálem. Podívejte se na hodnocení ústavu, přijímejte ho však s určitou mírou nadhledu. I zdravotničtí pracovníci jsou jenom lidé a někteří pacienti mívají nereálné nároky. Hodnocení stravy a úsměv na tváři vrátného tak pro vás nemohou být hlavními kritérii. Jde především o počet operací, míru komplikací a dlouhodobé výsledky léčby či celkový přístup k nemocným.

4. Vsaďte na osobní zkušenost

Preferujete v pozici lékaře muže, či ženu? Máte odůvodněný pocit, že s vámi odborník nejednal korektně? Pak raději navštivte někoho jiného. Důležité jsou nejen počty operací, ale především lidský přístup a pochopení vašeho problému. Nemusí se vždy za každou cenu operovat, aplikovat do kloubů drahé přípravky nebo předepisovat všemožné pomůcky. Základem je komplexní přístup, zhodnocení celkového zdravotního stavu, vašich možností a přání a následný výběr vhodné konzervativní nebo operační terapie.

(holi)

Zdroj: 1. https://www.healthgrades.com/explore/8-tips-for-choosing-an-orthopedic-surgeon

2. https://www.healthline.com/health/total-knee-replacement-surgery/orthopedic-surgeon#5

3. https://www.hss.edu/playbook/tips-on-how-to-pick-an-orthopedic-hospital-and-surgeon/