Novinky

Vrozené vývojové vady močového ústrojí: které jsou nejčastější?

Vrozené vady ovlivňují utváření a funkci ledvin i dalších orgánů močového ústrojí. Co to znamená pro děti, které těmito vadami trpí? A lze anomálie nějak řešit?

Vrozené vývojové vady močového ústrojí: které jsou nejčastější?

Řada vrozených vývojových vad ledvin je odhalena ještě před narozením dítěte. Děje se tak díky pravidelným ultrazvukovým kontrolám v těhotenství. Na další vady se přichází po narození. Signálem, že něco není v pořádku, mohou být například opakované močové infekce.

Čím mohou ledviny trpět 

Vrozených vývojových vad existuje celá řada. Zahrnují změny ve struktuře, tvaru či poloze orgánů. Které jsou, co se močového ústrojí týká, nejčastější?

Hydronefróza

Příčinou rozšíření ledvinné pánvičky bývá překážka mezi ledvinami a močovým měchýřem. Moč se v takovém případě hromadí v ledvinách a narušuje jejich funkci. V lehčích případech se může stav během několika měsíců sám upravit. Vážnější formy hydronefrózy je potřeba chirurgicky řešit, konkrétně pak příčinu zúžení či překážku v močových cestách.

Vezikoureterální reflux

Zpětný tok moči z močového měchýře směrem k ledvinám nastává, pokud jeden nebo oba močovody nemají správnou polohu či rozměry. Příčinou mohou být také problémy se svaly močového měchýře. Reflux se může projevit jen jako opakované záněty močových cest či ledvin. K léčbě se používají antibiotika, těžší stavy vyžadují invazivní zásah v oblasti močovodů a močového měchýře.

Multicystická dysplazie ledviny

Tato diagnóza znamená, že se v ledvině místo běžné tkáně objevují cysty (duté útvary naplněné tekutinou), které neplní žádnou funkci. Často samy vymizí během prvních 5 let života. V nejvážnějších případech je nutné odebrat postiženou ledvinu.

Ageneze ledviny

Pokud se jedna ledvina vůbec nevyvine, hovoří se o agenezi ledviny. Druhá ledvina může být zcela v pořádku, a pacienti tedy nemusí pociťovat žádné obtíže. Jestliže se k tomuto stavu přidají další anomálie, je potřeba řešit hlavně tyto přidružené problémy.

Hypoplazie ledviny

Menší velikost jedné nebo obou ledvin představuje riziko, že močové ústrojí nebude pracovat naplno. Lékaři musí posoudit rozsah omezení funkce ledvin a podle toho zahájit vhodnou léčbu.

Nutnost rychlé diagnózy

Pokud nejsou vývojové vady zjištěny včas, pacienti mohou čelit opakovaným infekcím. Může u nich docházet ke zjizvení ledvin a rozvoji chronických onemocnění ledvin. Ohrožen může být také růst dítěte. Nesprávně fungující ledviny mohou být kvůli narušené produkci důležitých hormonů i příčinou vysokého krevního tlaku.

Vyšetření je hodně

Při diagnostice vrozených vývojových vad lékaři vycházejí z celkové prohlídky pacienta (zahrnuje pohmat, poslech, kontrolu krevního tlaku a tepové frekvence či hodnocení růstu). Důležité jsou i výsledky rozboru moči, ultrazvukového nálezu nebo magnetické rezonance. V urologii se provádí i řada dalších invazivních či neinvazivních vyšetření, která se soustředí na močový měchýř, močové cesty, ledviny či cévy.

(pak)

Zdroj: https://nyulangone.org/conditions/congenital-kidney-urinary-tract-problems/types