Novinky

Dejte sbohem opakovaným zánětům močových cest!

Zvláště u žen bývají záněty močových cest častým problémem, který dokáže život pořádně znepříjemnit. Je možné se těchto potíží definitivně zbavit? A proč se tak často vracejí?

Dejte sbohem opakovaným zánětům močových cest!

Nikde nenajdeme přesnou definici toho, jak často se musí zánět močových cest objevit, aby bylo možné mluvit o problému „opakovaných infekcí močových cest“. Obvykle odborníci za opakovaný zánět označí takový případ, kdy se jedná o dvě epizody během šesti měsíců nebo o tři případy za rok. Každopádně vždy jde o zánět močových cest, kterému už minimálně jeden stejný stav předcházel. Byl sice řádně léčen, ale znovu se vrátil. K příznakům zánětu močových cest patří:

 • časté močení,
 • pálení při močení,
 • krvavá nebo tmavá moč,
 • bolest v oblasti močového měchýře nebo ledvin.

Kde hledat příčiny

Na pozadí stojí vždy bakteriální infekce. Za 70–95 % všech zánětů močových cest je zodpovědná bakterie Escherichia coli. Jiné dvě bakterie, Staphylococcus saprophyticus a Proteus mirabilis, škodí lidskému močovému ústrojí méně často. Rizikových faktorů onemocnění je celá řada, mezi hlavní se řadí:

 • vyšší frekvence sexuálních styků mladých žen,
 • používání vaginálních sprch nebo spermicidů,
 • menopauza,
 • zvětšená prostata,
 • cukrovka.

Vyšetření se nebojte

 1. Nejčastější metodou, kterou lékaři používají k diagnostice infekčních infekcí, jsou laboratorní testy vzorku moči. Z výsledku zjistí, jestli je původcem onemocnění některá z bakterií.
 2. Pokud by měl odborník podezření na poškození ledvin, odešle vás na rentgen ledvin.
 3. Při opakovaných zánětech močových cest může lékař chtít provést cystoskopii. Při tomto vyšetření použije cystoskop. Je to dlouhá, tenká tuba s objektivem na konci, která se používá k pohledu do močového měchýře. Hledají se jakékoli abnormality nebo problémy, které by mohly způsobovat opakované záněty.

Léčba nemusí být snadná

Na základě předchozí terapie a výsledků vyšetření lékař zváží podání antibiotik. Dále se zaměří na posílení imunity. Nezanedbatelnou úlohu hraje správné provádění osobní hygieny a dostatečný přísun tekutin. Vyřešení opakovaných zánětů močových cest nemusí být vždy jednoduché, příčin bývá celá řada. Vyberte si proto zdravotnické zařízení, které vám poskytne komplexní péči. Jen to vám pomůže k definitivnímu vyřešení vašeho problému.

(hah)

Zdroje:

https://patient.info/doctor/recurrent-urinary-tract-infection

https://www.healthline.com/health/chronic-urinary-tract-infection#treatment

https://www.aafp.org/afp/2010/0915/p638.html

HANUŠ, Tomáš a Petr MACEK. Urologie pro mediky. V Praze: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2015. Učební texty Univerzity Karlovy v Praze. ISBN 978-80-246-3008-3.