Novinky

Lidský papilomavirus HPV: nakazit se není těžké

Pod zkratkou HPV se skrývá lidský papillomavirus. Promořenost populace tímto virem je velmi vysoká. O jeho přítomnosti v organismu většinou ani nevíme. Někdy si s infekcí tělo poradí samo, jindy však vir může vyvolat závažné onemocnění – například rakovinu děložního čípku.

Lidský papilomavirus HPV: nakazit se není těžké

Různě nebezpečný 

Každý typ lidského papillomaviru je označen číslem. Sexuálním stykem se přenáší 40 typů HPV. Nejnebezpečnější jsou čísla 16 a 18, která vyvolávají okolo 70 % nádorů děložního čípku. Méně rizikové typy HPV se skrývají například pod čísly 6 a 11. Ty rakovinu obvykle nezpůsobují, zato však mohou stát za vznikem genitálních bradavic (kondylomat).

Očkování chrání

HPV jsou sexuálně přenosné a předávají se všemi formami pohlavního styku. Jediná 100% účinná metoda, jak se vyhnout infekci, je vzdát se jakéhokoliv sexuálního života. To je však pro většinu populace nemožné a není to ani žádoucí. Dobrou zprávou je, že riziko nákazy lze účinně snížit. Důležitý je jak výběr partnera, tak i naše vlastní chování. Nebezpečné je časté střídání partnerů, náhodný nechráněný sex, ale i nevěra. Velmi účinnou ochranu představuje očkování. Na českém trhu jsou nyní k dispozici tři očkovací látky. 

Jak lze prokázat nákazu

K diagnostice onemocnění děložního čípku a nákazy papillomaviry existuje celá řada testů.

  • HPV testy. Prokazují HPV infekci v těle. Lékaře zajímá hlavně přítomnost vysoce rizikových typů HPV. Testy se někdy provádějí u mužů (zajistí dermatovenerolog nebo urolog) a u žen nad 35 let.
  • Cytologie neboli PAP test. Jedná se o plošný screening, který se preventivně provádí u každé ženy minimálně jednou do roka. U žen, u kterých byly zjištěny nějaké změny na čípku, se dělá i častěji. Při cytologii setře gynekolog buňky z povrchu a hrdla děložního čípku. Vzorek je následně odeslán do laboratoře a vyhodnocen.
  • Kolposkopie. Při tomto vyšetření gynekolog pod mikroskopem prohlédne povrch děložního čípku.
  • Biopsie. Jde o odběr malého vzorku tkáně z podezřelého místa na čípku. Vzorek se odesílá na histologii. Někdy je zapotřebí odebrat i větší množství tkáně, a proto je občas nutná krátká anestezie.

(brbr)

Zdroj: https://www.webmd.com/sexual-conditions/hpv-genital-warts/hpv-symptoms-tests

https://www.webmd.com/sexual-conditions/hpv-genital-warts/hpv-virus-information-about-human-papillomavirus#1