Novinky

Narodil se chlapeček? Naučte se správně pečovat o jeho genitálie

Je složitější péče o chlapce, nebo o holčičky? Nelze jednoznačně rozhodnout. Každopádně u chlapců bývají často maminky nejisté ohledně hygieny a manipulace s předkožkou. Poradíme, jak se o toto problematické místo vhodně starat.

Narodil se chlapeček? Naučte se správně pečovat o jeho genitálie

Když se narodí chlapeček, jeho penis je jiný než u větších chlapců a mužů. A nejde jen o velikost. Předkožka je spojena se žaludem a mezi nimi je bílá vrstva složená z odloučených kožních buněk. Nazývá se smegma. Některým jedincům se začíná smegma uvolňovat brzy po narození, jiným až později, i po několika letech. Jak tedy o předkožku pečovat? Přetahovat, nebo ne? Názory jsou různé, jako jsou různé děti.

Bez násilí

Když je předkožka volná a uvolňují se zpod ní kousky bílé hmoty, je dobré ji alespoň vymýt vodou. Podle vlastního zvážení ji můžete zkusit šetrně přetáhnout. Pokud se smegma uvolňuje ve velkém, zkuste ji opatrně přetáhnout. Když se to podaří, žalud omyjte vodou a mýdlem. Jestliže na něm pevně lpí zbytky smegmatu, v žádném případě je násilím neodstraňujte. Jak se jednou předkožka uvolní, měli byste ji při každém mytí přetahovat a žalud spolu s vnitřním listem předkožky mýt vodou a mýdlem.

Močení je nejdůležitější

U chlapečků, kterým se smegma neuvolňuje a předkožka pevně lpí na žaludu, je lepší penis jen omývat vodou a mýdlem a hlídat, zda dítě volně močí. Kdyby se zužoval otvor v předkožce a ta se při močení nafukovala nebo chlapec při močení plakal, je dobré navštívit lékaře. Kolem dvou let věku dítěte se vás pediatr pravděpodobně zeptá, jak jste v tomto směru pokročili, případně zkusí sám předkožku přetáhnout. Pokud se vám něco nebude zdát v pořádku, obraťte se na lékaře kdykoli, případně si vyžádejte doporučení k dětskému urologovi. U některých chlapců probíhá odlučování smegmatu naprosto hladce, u jiných obtížně – dochází k zúžení nebo slepování předkožky. Tyto i další problémy umí vyřešit právě dětský urolog.

Jak se hojí obřízka

Někteří chlapci jsou ze zdravotních nebo náboženských důvodů obřezáni. Po tomto výkonu je obvykle penis zavinut do tylu nebo gázy, která při prvním močení spadne. Nový obvaz dávat nemusíte, ale určitě se snažte penis udržovat v maximální čistotě. Po konzultaci s pediatrem lze použít gel na vlhké hojení. Pokožka penisu bývá těsně po obřezání červená a můžete zaznamenat sekreci čiré žluté tekutiny. To je v pořádku, zhruba do týdne by se vše mělo zahojit. Ale když se na ráně udělá povlak nebo začne vytékat hnis, jde o zánět. V takovém případě co nejdříve navštivte lékaře.

(pez)

Zdroj: https://www.healthychildren.org