Novinky

Nepodceňujte komplikace urologických onemocnění

Ledvinová kolika, samovolný únik moči, infekční záněty. Urologická onemocnění bývají doprovázena nepříjemnými komplikacemi, které vás v závažných případech mohou ohrozit na životě. Proto je dobré znát alespoň ty nejčastější.

Nepodceňujte komplikace urologických onemocnění

1. Zadržování moči

Retence neboli zadržování moči je neschopnost se vymočit a spontánně vyprázdnit plný močový měchýř. Při akutní retenci moči dojde k náhlé a úplné zástavě močení, která je doprovázena bolestí močového měchýře. Příčinou může být zvětšená prostata, kámen v močových cestách, nádor nebo krevní sraženina. Na vině bývají i úrazy spojené s poraněním míchy a pánve nebo určité léky. Zvýšený tlak v močových cestách způsobuje selhání ledvin, proto je nezbytné neprodleně navštívit lékaře. V případě chronické retence moči nedochází k úplnému vyprázdnění močového měchýře. Moč zůstává a může být živnou půdou pro rozvoj infekce. Chronická retence moči může vyústit v akutní retenci moči.

2. Ledvinová kolika

Ledvinová neboli renální kolika je nepříjemný a bolestivý stav. Nebývá život ohrožující, ale může značně znepříjemnit život. Kolikovitá bolest přichází ve vlnách a mezi bolestivými záchvaty dochází k jejímu zklidňování až vymizení. Většinou vystřeluje z břicha do boků a zad nebo k šourku a vnitřní straně stehen. Typickou příčinou jsou močové kameny. Méně často je překážka způsobena nádorem, krevní sraženinou nebo hnisem. Bolest břicha doprovází nevolnost, zvracení a pocení. Nemocný se při kolice snaží vyhledat úlevovou polohu, což však není možné.

3. Infekční záněty

Infekce močových cest jsou vůbec nejčastějším urologickým problémem, a to zejména u žen. Infekční záněty však mohou být také komplikací řady jiných urologických nemocí. Příkladem jsou kameny močových cest, nádory nebo vrozené vady močového ústrojí. Větší pozornost si zaslouží infekce močových cest u mužů. Nebývají totiž tak obvyklé v důsledku delší močové trubice, která představuje přirozenou překážku pro postup bakterií.

4. Samovolný únik moči

Inkontinence moči je definována jako stížnost na jakýkoli vůlí neovladatelný únik moči. V rámci urologických onemocnění je typickou komplikací benigní hyperplazie prostaty. Při tomto onemocnění zbytnělá prostata brání odchodu moči a dochází tak k neúplnému vyprázdnění močového měchýře. Inkontinence je také nepříjemnou komplikací po chirurgických výkonech na prostatě kvůli zhoubnému nádoru. Příčin úniku moči však může být mnoho. S nepříjemným zdravotním a společenským problémem vám může pomoci jedině lékař, který odhalí pravou příčinu obtíží a sestaví účinný léčebný plán.

(holi)

Zdroj: https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases