Novinky

Proč se cvičí na oddělení intenzivní péče?

Představujete si cvičitelku aerobiku, která energicky rozráží dveře resuscitačního oddělení? Na to zapomeňte. Pohyb je důležitý i pro vážně nemocné, ale skákat se nebude.

Proč se cvičí na oddělení intenzivní péče?

Když je na tom člověk opravdu kriticky a nejhůře, je dobré nechat ho v klidu a moc s ním nehýbat, protože jeho životní funkce může ohrozit doslova cokoli. Ale od první chvíle, kdy je to možné, se provádí alespoň ta nejzákladnější a nejšetrnější rehabilitace. Kdyby pacient dlouho zůstal nehnutě ležet, nedařilo by se mu dobře.

Bez pohybu to nejde

Cvičení je potřebné zejména pro:

  • krevní oběh,
  • dobré provzdušňování a odhleňování plic,
  • správnou funkci trávicího ústrojí,
  • udržování pohybového systému v co nejlepším stavu.

Ale samozřejmě nestačí jen tak ledajaké cvičení. Rehabilitační lékař s ošetřujícím lékařem vytvářejí přesný rehabilitační režim a plán. Důležité je nejen řešit aktuální potřeby pacienta, ale také předejít rozvoji problémů v budoucnu. To platí především u nemocných, kteří jsou v horším stavu a na oddělení intenzivní péče stráví delší dobu.

Sílíte? Cvičte ještě víc

Kdo už není v ohrožení života, musí rehabilitovat poměrně intenzivně. Pacienti, kteří se chystají intenzivní péči opustit, pak cvičí ještě víc. K tomu, aby mohli znovu získat samostatnost a uzdravit se, potřebují sílu. Nám zdravým se to nezdá, ale samostatné dýchání, účinné odkašlání, návštěva toalety nebo osprchování bez pomoci jsou náročné úkoly pro ty, kdo právě utekli smrtce z lopaty. I když se o ně od první chvíle maximálně pečuje, jejich tělo během nemoci chátrá:

  • Z nezatěžovaných kostí se vyplavují minerály, klouby tuhnou, mizí svalová hmota.
  • Uměle ventilované plíce ztrácejí vzdušnost a poddajnost.

Podobně špatně se daří i ostatním orgánům a tkáním. Tělo potřebuje všestrannou péči.

Odklad se nevyplácí

Časná rehabilitace je základem moderních lékařských postupů. Spolupráce odborníků z více oborů medicíny, včetně rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů, je při ní zásadní.

Nerehabilitovaný pacient se sice může uzdravit ze základní nemoci, ale po zbytek života se může potýkat s následky dlouhého ležení. Pokud někdo ve vašem okolí bojuje s vážnými zdravotními problémy, podporujte ho ve cvičení, jak jen můžete.

(pez)

Zdroj: www.rtmagazine.com