Novinky

Urolog pomůže i s delikátními pánskými obtížemi

Urologie není mezi muži úplně populární, je ale velmi důležitá. Stydět se zajít do této ordinace může být většinou jen na škodu. Prozradíme, kdy návštěvu lékaře urologa už opravdu neodkládat.

Urolog pomůže i s delikátními pánskými obtížemi

Pokud máte nějaké „pánské“ obtíže, je nejlepší překonat obavy a svěřit se odborníkovi. Jaké bývají nejčastější problémy?

  1. Bolestivé močení. Je nejčastěji příznakem infekce močových cest nebo močových kamenů. Bolest se dá možná vydržet, ale co vás opravdu ohrožuje, jsou komplikace. Infekce může vystoupat výš a poškodit ledviny. Močové kameny se mohou zvětšovat a ucpat močové cesty. I to nakonec někdy vede ke ztrátě funkce ledvin.
  2. Bolest v pánvi. Může znamenat banální i velice vážný problém, včetně rakoviny. Bez odborného vyšetření se příčina zjistit nedá. V pánvi jsou totiž všechny orgány těsně u sebe a bolest není přesný ukazatel.
  3. Bolest v tříslech. Obvykle signalizuje, že máte nějakou infekci v pánvi – to, co vás bolí, jsou zvětšené mízní uzliny. Ale do třísel také může směřovat bolest z močovodů nebo ledvin, třeba když jsou v nich močové kameny. I tady mohou při zanedbání léčby vzniknout vážné komplikace.
  4. Krev ve spermatu nebo moči. Tento jev někdy provází zánět močových cest nebo úraz, ale může ukazovat i na přítomnost nádoru.
  5. Bolest penisu bez úrazu. Může jít o další z příznaků infekce močových cest. Ale pokud za sebou máte „divokou noc“ a teď vás penis bolí a otéká, můžete mít „zlomeninu“, lépe řečeno trhlinu v topořivém tělese. Ta potřebuje akutní ošetření.
  6. Bolest šourku. Bývá známkou zánětu varlete nebo nadvarlete. Léčba je nutná, aby nedošlo ke ztrátě plodnosti.
  7. Nedostatečná erekce (impotence). Tento stav je nejen otázkou stárnutí nebo změny hormonálních hladin, ale také prokrvení pánve. Pokud máte problémy s erekcí, měli byste se zajímat i o svůj celkový zdravotní stav.
  8. Nežádoucí erekce. Zní to možná zvláštně, ale je to nepříjemný problém. Erekce, která přichází bez vzrušení, trvá několik hodin a je silná až do bolesti, může doprovázet například některá neurologická onemocnění.

Jít k urologovi není ostuda. Hlavní je udělat to včas a nedoufat, že problémy samy odezní.   

(pez)

Zdroj: http://patients.uroweb.org