Novinky

Dětské problémy s močovým ústrojím? Na babské rady nespoléhejte!

Snad každý rodič zná chvíle, kdy je z neustálých nemocí a bolístek svých dětí tak unavený, že dokud nestříká krev, nechá to být. Ale když jde o potíže s močovým ústrojím a močením, většinou není dobré nechávat je uležet.

Dětské problémy s močovým ústrojím? Na babské rady nespoléhejte!

Dětský urolog se zabývá problémy spojenými s dětským urogenitálním systémem, ať jsou potíže velké, nebo malé. I malý problém totiž může dítě tížit, a to nejen kvůli hrozícím komplikacím. Děti chtějí být zdravé a stejné jako ostatní, a když nejsou, je to pro ně psychická zátěž.

Hrozba, nebo banalita?

  • Mezi méně závažné vrozené vady patří mírné hypospadie a epispadie – abnormální vyústění močové trubice u chlapců. Je-li ústí posunuto jen o malý kousek, vlastně se nic neděje. Ale je to problém kosmetický a konzultace s odborníkem je plně namístě.
  • Nesestouplé varle však nikdy banalita není. Pro zdraví varlete je potřebná nižší teplota, než je v břišní dutině nebo tříselném kanále. Ve varlatech, která nesestoupí sama ani nejsou uložena do správné polohy chirurgicky, se výrazně častěji tvoří zhoubné nádory.
  • Vezikoureterální reflux je chorobný stav, který bezprostředně ohrožuje zdraví dětí. Moč z dolních etáží močových cest, kde je bakteriální flóra, se vrací zpět k ledvinám, které potřebují sterilní prostředí bez bakterií. Jestliže se vezikoureterální reflux přiměřeně neléčí, může způsobit těžkou infekci ledvin a tím i jejich nevratné poškození.
  • Noční enuréza (počůrávání) patří k obtížím, jejichž úpravě se má dát čas. Do šesti let se neřeší, pokud se neobjeví po delší době, kdy mělo dítě vylučování plně pod kontrolou. Sedmileté a starší děti je vhodné vyšetřit, protože příčina enurézy může být i vážná, například počínající diabetes. Zanedbat vážnou příčinu enurézy je průšvih, ale i prosté vývojové počůrávání může mít nepříjemné psychické následky, které pak dítě mohou provázet až do dospívání nebo dospělosti.
  • Ani opakované infekce močových cest není radno podceňovat. U zcela zdravého člověka se takové věci obvykle nestávají, a proto je třeba hledat příčinu. Infekce může také vystoupat až k ledvinám a mít stejně těžké následky jako neléčený reflux – ztrátu funkce ledviny.

Pokud má vaše dítě jakékoli urologické problémy, nespoléhejte na babské rady. Má celý život před sebou a zanedbat řešitelné problémy by byla obrovská škoda. Navštivte dětského urologa. Raději riskujte pousmání nad svojí nadměrnou péčí než zděšený křik, proč jste nepřišli dřív.

(pez)

Zdroj: www.umassmed.edu