Novinky

Našemu dítěti nefungují ledviny – co to znamená?

Narušení nebo ztráta funkce ledvin může mít akutní i chronickou podobu. Vysvětlíme, v čem se tyto dva typy selhání ledvin odlišují a jak se mohou u dětí projevovat.

Našemu dítěti nefungují ledviny – co to znamená?

Akutní selhání má rychlý průběh a ledviny při něm ztrácejí funkci náhle. Pro chronické selhání je naopak charakteristická postupná ztráta funkce, která může pacienty dovést k některé z forem náhrady funkce ledvin.

Proč dojde k selhání?

Oba typy ledvinného selhání mají mnoho různých příčin. U akutního selhání se jedná například o tyto:

  1. Omezení průtoku krve ledvinou v důsledku ztráty krve, kvůli rozsáhlé operaci či po úrazu.
  2. Překážku v močovém ústrojí (například ledvinové kameny).
  3. Poškození ledvin toxickými látkami.
  4. Onemocnění ledvin (například glomerulonefritida, při které je narušena schopnost ledvin filtrovat moč).

Důvodem, proč tělo postihne chronické selhání, může být nefrotický syndrom. Je pro něj typická přítomnost bílkoviny v moči, snížení množství bílkovin v krvi a otoky. Další příčinou je například polycystické onemocnění ledvin nebo infekční onemocnění ledvin.

K selhání patří zvracení i nechutenství

Projevy onemocnění ledvin jsou velmi různorodé a některé příznaky akutního a chronického selhání se mohou shodovat. Jedná se například o zvracení, nadměrné množství moči nebo naopak absenci močení a bledou barvu kůže.

  • Při akutním selhání mohou mít pacienti bolesti břicha, poruchy srdečního rytmu a objevit se může také průjem.
  • Chronické selhání doprovází nechutenství, bolesti hlavy, únava a vysoký krevní tlak. U dětí se někdy objeví poruchy růstu.

Základní fakta o vyšetření a léčbě

Základní vyšetření pro stanovení diagnózy zahrnují krevní testy, kontrolu moči a ultrazvuk ledvin. Podle potřeby se kromě ultrazvuku využívají další zobrazovací metody, přistoupit se může také k odběru části tkáně ledviny. Léčba vždy závisí na příčině selhání a případných dalších onemocněních. Při akutním selhání je potřeba počítat s pobytem v nemocnici, podáváním léků, doplňováním tekutin nebo naopak užíváním léků podporujících močení a pečlivým sledováním hladiny minerálů.

Chronické obtíže vyžadují léčbu základního onemocnění, dodržování diety s omezením soli a bílkovin, užívání léků na snížení krevního tlaku a dalších podle stavu pacienta. V některých případech je nutné zahájit dialýzu, chronické selhání ale může dospět také k transplantaci ledviny.

(pak)

Zdroj: www.chop.edu/conditions-diseases/renal-failure-children