Novinky

Fyzioterapie jako účinná pomoc při bolestech hlavy

Paní Sonja trpěla 16 let silnými bolestmi hlavy. Praktický lékař už nevěděl, co nabídnout – nic nepomáhalo. Pak dostala příležitost vyzkoušet fyzioterapii. Již po pěti návštěvách došlo k výraznému obratu k lepšímu.

Fyzioterapie jako účinná pomoc při bolestech hlavy

Opomíjená léčba

Pro pacienty, kteří si s bolestmi hlavy už nevědí rady a u kterých byly vyloučeny jiné příčiny potíží, může být fyzioterapie záchranou. Ukazuje se, že některé bolesti mohou být způsobeny dysfunkcí vyšších částí krční (cervikální) páteře a jsou lékaři označovány jako cervikogenní. Ačkoliv tato skutečnost je známa, řada odborníků si už neuvědomuje, že fyzioterapie může takto trpícím lidem nabídnout skutečnou pomoc. Nejčastěji by měl fyzioterapii doporučit praktický lékař nebo neurolog.

Široká nabídka možností

Fyzioterapeuti mají k dispozici řadu technik, které obnovují pohyblivost a udržují neutrální držení krční páteře. Odborník se pacienta vždy ptá na celou řadu otázek, které ukážou, zda a která technika je pro něj vhodná. Ne každý jedinec reaguje stejně, proto je potřeba mít v nabídce více přístupů, a jde samozřejmě i o množství zkušeností lékaře. Například míra ztuhlosti a bolestivosti krční páteře se dá určit tzv. flexe-rotace testem. Při něm je pacientova hlava skloněna a různě otáčena. Napovědět o příčinách potíží může i palpace, tedy pohmat. Oblíbené jsou také postupy australského fyzioterapeuta Deana Watsona, které řadu pacientů zcela zbavily mnohaletých migrén. Co obnáší tzv. Watsonova technika?

  • Je založena na vyšetření krční páteře pomocí pomalých, nepřetržitých pasivních pohybů a polohování.
  • V případě mechanické dysfunkce taková manipulace nejdříve vyvolá známou bolest hlavy, která se však opakováním postupu zmírní.
  • Hned po prvním vyšetření je zde zřejmé, je-li bolest hlavy cervikogenní – pokud se při manipulaci nedostaví, nemají další sezení smysl.

Nechte si poradit

Častou příčinou bolestí hlavy bývá zhoršená pohyblivost hrudní páteře. Je to hlavně z toho, jak se hrbíme nad psacími stoly. Fyzioterapeuti upozorňují, že většina neúrazových bolestí hlavy je způsobena nesprávným životním stylem – a právě tady mohou tito odborníci pomoci.

(mir)

Zdroj: http://www.csp.org.uk/frontline/article/when-headache-pain-neck