Novinky

Jak se zotavit co nejrychleji

Lidské tělo je složitý systém kostí a kloubů, které spolu pohromadě drží svaly a vazy. Pokud ale tento systém naruší zranění nebo nemoc, fyzioterapie pomůže zpět obnovit pohyblivost a funkci postižené části těla.

Jak se zotavit co nejrychleji

Jako paragraf

Řadu pacientů tíží bolesti z přetěžování svalů nebo špatného držení těla. To znamená, že se aktivuje špatná svalová skupina k dosažení žádoucího pohybu nebo postoje. Pokud máte například bolesti v přední části ramen, může se jednat o následek nadměrného zatížení hrudních svalů, trapézů a bicepsů, místo využití zádového svalstva a svalů ramene. Tyto potíže trápí nejenom sportovce, ale mohou se týkat každého z nás. Například když právě teď čtete tento článek, sedíte správně?

Cvičit, cvičit, cvičit

Rekonvalescence jde ruku v ruce s fyzioterapií. Během zotavování je aktivována celá řada složitých opravných mechanismů, které slouží k obnově tkání, zajišťují návrat síly a vytrvalosti. Fyzioterapie pomáhá ulevit od bolesti a zbavuje pacienty špatných návyků. Během rehabilitačních cvičení se pozornost upíná na aktivaci doposud nesprávně využívaných oslabených svalů a jejich správnou funkci. Pravidelným cvičením dochází k obnově neuronových cest, zesílení myelinového pláště naléhajícího na nervové buňky a zpevnění svalových vláken. V konečném důsledku pak dochází ke správnému pohybu dané svalové partie.

Na co nezapomínat?

Aby byla rekonvalescence co nejúčinnější, nabízíme přehled toho nejdůležitějšího, na co je třeba myslet.

Obecně:

  • dodržujte správnou a vyváženou stravu, můžete zkusit doplňky stravy – enzymy, zeptejte se odborníka;
  • nezapomeňte na spánek, během něj vaše tělo regeneruje nejvíce;
  • poraďte se se svým fyzioterapeutem, zda jsou pro vaše zranění vhodnější koupele chladnější, nebo teplé, případně nárazová ledová lázeň;
  • zjistěte si, zda vám pojišťovna hradí náklady mimo rehabilitace, můžete zkusit saunu, masáže nebo nákup cvičebních pomůcek.

Cvičení:

  • cvičení provádějte důkladně a podle pokynů terapeuta;
  • před cvičením se důkladně protáhněte, abyste předešli dalším zbytečným poraněním;
  • po cvičení proveďte ještě závěrečné protažení;
  • na domácí cvičení si pořiďte pěnový nebo tenisový míček – nejsou drahé a významně vám pomohou.

Bolest:

  • bolest při cvičení není žádoucí – pokud se dostaví, raději zvolněte, ale nepřestávejte.

Myslete na své zdraví – máte jen jedno, využijte tak na maximum bezplatnou zdravotnickou péči!

(žij)

Zdroj: http://www.catalystkinetics.com/blog/category/physiotherapy-