Novinky

Jak vybrat toho správného gynekologa?

Pro ženu, která navštěvuje gynekologa pouze jednou za rok preventivně, má tato otázka snadnou odpověď. Vyberte si gynekologa v blízkosti bydliště, který vám nebude vyloženě nesympatický. Pokud ale máte dlouhodobé problémy, které vyžadují komplexní řešení, pak jste právě tady na správném místě.

Jak vybrat toho správného gynekologa?

Složitější případy vyžadují pečlivý výběr

Gynekologické problémy můžeme podle náročnosti rozdělit do dvou hlavních skupin: Ty, které se dají řešit snadno - jednorázově, a ty složitější. Ty první, banální gynekologické problémy (nebo prevenci) by měl bez jakýchkoli potíží nebo nesnází pro pacientku zvládnout kterýkoli gynekolog.

Co když se ale dostaví něco horšího? Třeba problémy s inkontinencí, opakované infekce, nebo dokonce onkologické onemocnění? Tam je situace trochu jiná. Pacientky navštěvují gynekologa často, potřebují řadu pomocných vyšetření, opakovaně užívají léky, častěji potřebují akutní ošetření. Pro tento typ pacientek je vhodné zvolit gynekologa, který je šikovně napojen na další odborníky, a který umožňuje snadný přístup k léčbě, telefonické konzultace apod.

Pokud tedy zápolíte s nějakými dlouhodobými problémy, vybírejte i podle těchto hledisek. Koordinovaná komplexní péče je pro pacientky pohodlnější a do jisté míry i účinnější. Vždy je lepší systematická spolupráce než stav, kdy "levá ruka neví, co dělá pravá".

Soukromník nebo poliklinika?

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Rozhodujícím měřítkem by v obou případech pro vás měla být kvalita a vstřícnost lékařů. Zjistěte si také předem všechny informace o registraci. Především se zeptejte, jestli od vás bude vyžadována platba za nadstandardní péči. Různá zdravotnická zařízení nabízejí různé režimy péče, včetně plně hrazeného zdravotní pojišťovnou. Jinde je možná pouze "doplatková" péče. Pokud vám doplatek za péči přinese jednoznačné výhody, jako například možnost kontaktovat lékaře nonstop, zasílání receptů emailem, jednorázové vyšetřovací pomůcky zdarma apod., stojí za to si připlatit.

Řiďte se vlastními přáními a potřebami

Nepřemýšlejte nad tím, co se od vás čeká. Vyberte si tak, abyste měla dobrý pocit, že právě tady vám to bude vyhovovat. A příliš si s tím nelámejte hlavu. Pokud se výběr nepodaří, můžete kdykoli lékaře změnit.

(pez)