Novinky

Jdete s dítětem na ultrazvuk? Dopředu mu vysvětlete, co ho čeká

Ultrazvukové (sonografické) vyšetření je metoda, která umožňuje zobrazit různé části těla a vnitřní orgány. Přestože jde o bezbolestné vyšetření, děti se ho mnohdy obávají. Poradíme, jak je na vyšetření připravit a co byste jim měli před návštěvou lékaře říct.

Jdete s dítětem na ultrazvuk? Dopředu mu vysvětlete, co ho čeká

   
 

Připravte se v klidu už doma

Pokud se chystáte jít na ultrazvuk s dítětem, které chápe, co znamená návštěva lékaře, nic mu o tomto vyšetření netajte. Způsobem, který odpovídá věku dítěte, mu předem v klidu vysvětlete, jak vyšetření probíhá, jak dlouho trvá a co bude lékař dělat. Využít můžete různé obrázky nebo zkuste zapojit třeba oblíbenou panenku. „Nacvičovat“ můžete i přímo s dítětem, když mu předvedete, jak bude lékař postupovat.

Princip vyšetření

  • Při ultrazvukovém vyšetření lékař pohybuje sondou po kůži na vyšetřovaném místě. Akustické vlny, které nejsou pro člověka slyšitelné, se odrážejí od monitorovaného orgánu nebo tkáně a vytvářejí obraz na monitoru.
  • Lékař díky ultrazvuku získá cenné informace o struktuře orgánů, uvidí případné odchylky od normálu a může snímky porovnávat s dřívějšími výsledky.
  • K vyšetření se používá přístroj, který má několik částí – počítačovou jednotku, sondy a monitor. Vyšetření trvá většinou v řádu minut, v závislosti na kontrolované části těla.

Příprava není náročná

Příprava na vyšetření se liší podle toho, co bude lékař vyšetřovat. Zatímco při vyšetření kloubů, svalů či srdce není žádná příprava nutná, u ultrazvuku v oblasti břicha se můžete setkat s různými instrukcemi – například dodržovat nenadýmavou dietu, přijít s dětmi nalačno nebo zajistit, aby měly plný močový měchýř. Cílem přípravy je získat co nejkvalitnější obraz vyšetřovaných orgánů.

Hračky povoleny

Pohyb ultrazvukové sondy po kůži, na kterou se před vyšetřením nanáší čirý gel, může dětem připadat nezvyklý, nepohodlný nebo chladivý. Tyto pocity pomáhá zmírnit přítomnost rodiče či oblíbená hračka, která dítě rozptýlí a uklidní.

  • Ultrazvuk je velmi citlivý na pohyb, takže by se dítě nemělo při vyšetření příliš hýbat.
  • Malé děti v kojeneckém a batolecím věku většinou přidržují rodiče, starší děti jsou schopny při vyšetření vydržet několik minut v klidu i samy.

Nenechte se zaskočit tmou

Připravte dítě také na to, že při vyšetření bude u lékaře pološero, aby ho na místě nevyplašilo právě nezvyklé přítmí. V závislosti na uspořádání pracoviště a poloze při vyšetření je možné, že i samo dítě bude moci sledovat průběh vyšetření na monitoru.

(pak)

Zdroj: https://www.luriechildrens.org/en-us/care-services/specialties-services/medical-imaging-radiology/diagnosis-services/ultrasound/Pages/index.aspx