Novinky

Nebojte se jít ke gynekologovi!

Návštěvy gynekologa jsou asi jen málokomu příjemné. Preventivní i léčebná péče je však pro ženy nezbytná a velmi důležitá. Většina žen vnímá návštěvy gynekologa jako zátěž. Spojovat si ale tento medicínský obor se slovem "musím", není úplně namístě. Ženské zdraví je poměrně křehké a je dobré se o něj maximálně starat.

Nebojte se jít ke gynekologovi!

Je to jen nezvyk

Pro ženy, které ještě nemají děti, může být gynekologické vyšetření stresující právě proto, že na něj ještě nejsou zvyklé. Počítejme společně: Zdravá žena přijde na preventivní vyšetření jednou ročně, a pokud navštěvuje gynekologa od svých osmnácti let, do osmadvaceti let ho navštíví třeba opravdu jen desetkrát.

Tento ostych a nezvyk se obvykle zmírňuje, jestliže chodíme na vyšetření častěji. Dobře to vědí nejen ženy s chronickými problémy, ale i těhotné ženy a čerstvé maminky, které si gynekologických vyšetření "užívají" opravdu hodně. Najednou se z toho stane něco samozřejmého a negativní pocity se vytrácí.

Aktivní přístup stojí za to

Když se vyskytnou dlouhodobé zdravotní problémy, není dobré očekávat, že za nás vše zařídí lékař. Zdraví je v první řadě naše, a pokud chceme sklízet dobré výsledky, je potřeba, abychom nesli spoluzodpovědnost za jeho ochranu a něco pro něj dělali. A také proto je třeba překonat averzi k návštěvám gynekologa.

Jestliže má mít léčba opravdu dobré výsledky, je velkou výhodou, když se o ni pacientka aktivně zajímá, dohlíží na dodržování naplánovaných vyšetření i léčebných procedur, a vyhledává řešení všech nastalých problémů a komplikací. Je pak samozřejmostí, že lékař by jí v tom měl být maximálně nápomocen. Jestli máte lékaře, který stojí na vaší straně a v aktivním přístupu vás podporuje, máte způli vyhráno.

(pez)