Novinky

Poruchy hybnosti, ztuhlé svaly a nemoci nervů spolu souvisí. Co pomůže?

Cílený a přesný pohyb je výsledkem jemné spolupráce orgánů pohybové a nervové soustavy. Narušení této součinnosti může vést k problémům s hybností. Například se může trvale zvýšit svalové napětí. I tento nepříjemný stav má ale řešení.

Poruchy hybnosti, ztuhlé svaly a nemoci nervů spolu souvisí. Co pomůže?

Zvýšené svalové napětí je častým důsledkem onemocnění, poranění nebo poruch funkce mozku a míchy. Objevuje se při mrtvici, roztroušené skleróze nebo mozkové obrně. Kromě ztuhlosti svalů se při nich vyskytuje také:

  • zhoršené ovládání svalů, které způsobuje problémy v běžném životě,
  • mimovolné pohyby, křeče nebo svalové záškuby,
  • příliš silné nebo dlouho trvající reflexy,
  • bolest – od mírné až po silnou bolest končetin nebo zad.

Jak se řeší poruchy hybnosti

  1. Při nápravě poruch hybnosti je zásadní správně určit jejich příčinu.
  2. Vhodnými metodami léčebného ovlivnění pak jsou fyzioterapie a cvičení. Pomoci mohou také léčivé přípravky.
  3. Fyzioterapie zasahuje na dvou neoddělitelných frontách. V první řadě jde o snížení ztuhlosti svalů. Druhou částí nápravy je snaha o usnadnění provedení správného pohybu.
  4. Těchto efektů je možné dosáhnout cílenou manipulací a nácvikem pohybu. Poškozený nervový systém se díky opakování pohybu může znovu naučit daný pohyb vykonat. Pasivně nebo aktivně také dochází k protažení svalů, jejich posílení a zlepšení pohyblivosti v kloubech. Fyzioterapie se rovněž snaží o celkové vylepšení tělesného postoje, který může být v souvislosti s prvotní poruchou pozměněn a způsobovat další komplikace. Jiné metody se soustředí na obnovení vrozených pohybových vzorců.
  5. Krátkodobou úlevu přinášejí lokální anestetika (místně aplikované léky proti bolesti), dlouhodobější i léky snižující dráždivost nervového systému nebo svalů. Z doplňků stravy se osvědčuje například taurin.

Mírné cvičení prospívá

Jako doplněk fyzioterapie je vhodné aerobní cvičení bez prudkých pohybů a s rozumnou mírou strečinku – protahování. Úlevu od ztuhlosti poskytují také pomalé, rytmické krouživé pohyby a někdy i lehké posilování. Vhodnost cvičení je nelepší předem konzultovat s fyzioterapeutem.

(mpr)

Zdroj: www.webmd.com/pain-management/pain-management-spasticity#1