Novinky

S jakými potížemi navštívit dětskou neurologii

Možná se může zdát, že specializace „dětský neurolog“ je nadbytečná. Ovšem rozdíly mezi neurologickou problematikou dětí a dospělých jsou veliké. Jaké diagnózy řeší dětský neurolog nejčastěji?

S jakými potížemi navštívit dětskou neurologii

Dětský neurolog a neurolog věnující se dospělým mají mnoho společného – četná onemocnění spadají do kompetence obou. Ale průběh nemocí u dětí a dospělých je velmi odlišný. Stejně jako přístup k pacientům. Dětský neurolog totiž pracuje s nervovou soustavou, jejíž vývoj zdaleka není ukončen. Při vyšetřování různě starých dětí proto musí stále myslet na to, v jaké fázi vývoje se nacházejí. Co je u jednoho normální, může být u druhého projevem nemoci.

Odlišné problémy 

Choroby malých pacientů se od těch dospělých liší. Neurolog pro dospělé přichází do styku s takovými problémy, jako jsou cévní mozkové příhody, demence, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza nebo epilepsie dospělého typu. Dětský neurolog se oproti tomu potýká například s: 

  • vrozenými vadami nervové soustavy,
  • hyperaktivitou,
  • dětskou epilepsií,
  • autismem,
  • poškozením mozku následkem úrazu nebo infekce.

Pro ty nejlepší výsledky

U dětí jsou daleko vyšší cíle léčby než u dospělých. Přirozeně se liší i prognóza. Při terapii chronických neurologických onemocnění většiny dospělých je hlavní metou to, aby se jejich stav nezhoršoval a aby byli co nejdéle soběstační. U dětí je nutné zajistit co nejúplnější vývoj, daleko vyšší psychický i sociální komfort a také je třeba myslet na budoucí uplatnění. Tam, kde je to z principu věci možné, si proto léčba klade maximální cíle.

Spolupráce specialistů

Problematika dětské neurologie je velmi obsáhlá a specifická. Ne nadarmo patří tento obor k nejnáročnějším lékařským specializacím. Hledáte dětského neurologa? Možná to nebude úplně lehké. Ale pokud se vám podaří najít pracoviště, kde dětský neurolog spolupracuje s rehabilitačním lékařem a dětským urologem nebo dalšími specialisty, zbystřete. Provázanost specialistů je velkou výhodou a zvyšuje kvalitu péče.

(pez)

Zdroj: https://www.livestrong.com