Novinky

S výběrem antikoncepce si nechte poradit

Snaha cíleně zabránit početí se v historii objevovala už ve starověkém Egyptě. Obrovský rozvoj antikoncepce přišel ovšem až v 2. polovině 20. století, kdy byla schválena první antikoncepční pilulka. Dnes si ženy mohou vybírat z více než 20 možností zamezení nechtěnému těhotenství.

S výběrem antikoncepce si nechte poradit

Konzultace nutná

Při volbě antikoncepce je potřeba vzít v úvahu mnoho faktorů. Důležité jsou požadavky na míru spolehlivosti a bezpečnosti preparátu, časové období užívání, osobní preference, zdravotní stav a věk ženy i finanční stránka věci. Každý typ antikoncepce má své výhody a nevýhody. Žena by se proto měla před konečnou volbou vždy poradit s gynekologem i se svým partnerem. 

Typy antikoncepce

Podle způsobu, jak jednotlivé antikoncepce fungují, rozlišujeme následující typy:

  • hormonální  zahrnuje antikoncepční pilulky, vaginální kroužky, podkožní implantáty nebo náplasti,
  • bariérová  do této skupiny patří mužský a ženský kondom či vaginální diafragma neboli pesar,
  • nitroděložní tělíska,
  • behaviorální metody  řadí se sem sexuální abstinence, přerušovaný pohlavní styk, metoda výpočtu plodných a neplodných dní, měření bazální teploty v pochvě nebo kontrola děložního hlenu,
  • sterilizace  umělé vyvolání neplodnosti přerušením nebo odstraněním vejcovodů u ženy nebo chámovodů u muže,
  • dvojitá ochrana,
  • pohotovostní antikoncepce  jedná se o pilulku určenou k použití bezprostředně po styku jako nouzové řešení.

Pozor na pohlavní nemoci

Při rozhodování, jaký typ antikoncepce zvolit, se nesmí v žádném případě zapomenout ani na možnost přenosu pohlavních nemocí. Především pak HIV/AIDS a dalších sexuálně přenosných chorob (syfilis, kapavka, chlamydiové infekce a další). Nejúčinnější prevencí, jak zabránit nákaze, je používání kondomu po celou dobu pohlavního styku. Samozřejmostí je také nestřídat často sexuální partnery a chodit na preventivní prohlídky.  

(svat)

Zdroj: https://www.birthcontrol.com/