Novinky

Špatně spíte, nic si nepamatujete, bolí vás hlava? Možná je čas navštívit neurologa

Neurologie je lékařský obor orientovaný na poruchy nervového systému. Tak zní strohá definice. Ale co to znamená konkrétně? Co všechno takový neurolog ve své ordinaci řeší?

Špatně spíte, nic si nepamatujete, bolí vás hlava? Možná je čas navštívit neurologa

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy patří mezi relativně časté potíže, každého z vás určitě někdy hlava bolela. Příčiny mohou být různé. Tyto bolesti se mnohdy vyskytují i jako příznak nezávažného onemocnění, například nachlazení. Část populace trápí bolesti hlavy ve formě migrén pravidelně a neúprosně. Silné nebo náhle vzniklé bolesti hlavy mohou signalizovat i krvácení do mozku nebo nádor. Proto je v těchto případech namístě vyšetření neurologem.

Chronické bolesti zad

Hodně lidí dlouhodobě obtěžují bolesti v oblasti krční a bederní páteře. Tyto obtíže zhoršují kvalitu života. Mohou vyvolat až deprese nebo vést k problémům v zaměstnání, k mnohaměsíční pracovní neschopnosti a sociální izolaci. Správná diagnóza a nastavení účinné léčby jsou také v rukou neurologa.

Nevolnost

Nevolnost je pojem zahrnující širokou škálu příznaků. Způsobit ji mohou i neurologické poruchy. Často se spolu s nevolností vyskytuje závrať (vertigo). Mezi příčiny patří defekty vnitřního ucha, osmého hlavového nervu nebo intoxikace jedovatými/návykovými látkami.

Problémy s pohybem a čitím

Poruchy čití mohou poukazovat na problém s příjmem signálů z vnějšího prostředí. Narušeno může být i vedení těchto signálů nervy. Ani integrační systém (mozek) nemusí fungovat správně. Poruchy motoriky, neobratnost, špatná koordinace pohybů nebo přítomnost nechtěných a rušivých pohybů můžou být známkou poruch jak nervového, tak svalového systému.

Upozornit na tento typ poruchy nervového systému mohou:

  • Necitlivost nebo brnění. Jejich náhlý nástup může signalizovat mozkovou mrtvici. Pomaleji obvykle nastupují neuropatie (onemocnění nervů).
  • Slabost. Neschopnost zdvihnout (i přes veškeré úsilí) určitý předmět, který jste předtím zdvihli bez problémů. Náhlý nástup nebo jednostranná lokalizace opět mohou znamenat mrtvici, pozvolnější nástup je typický pro nervosvalové onemocnění.
  • Třes. Je běžný po zvýšeném příjmu kofeinu nebo při stresu. Jako příznak onemocnění se vyskytuje například při Parkinsonově nemoci.

Záchvatovité onemocnění, epilepsie

Záchvaty nemusí znamenat jen dramatické epizody se ztrátou kontroly nad vlastním tělem, spojené s třesem celého těla a ztrátou vědomí (takový záchvat se odborně nazývá grand mal). Zatímco křeče se vyskytují často, osoba s probíhajícím záchvatem může vypadat i jen jako hluboce zamyšlená. Přitom však nevnímá okolí.

Pokud postižený člověk nemá sklon k záchvatům, například kvůli nízkému krevnímu cukru (diabetici), je vhodné konzultovat záchvat s neurologem. Při častém opakování těchto stavů může být stanovena diagnóza epilepsie.

Poruchy přemýšlení (kognice)

Možná se vám to nezdá, ale neurolog se věnuje i poruchám učení u dětí. Zasahuje však i na opačné straně věkového spektra a pomáhá při poruchách kognitivních funkcí. To znamená, že řeší obtíže s vyjadřováním, řečí nebo pamětí. Do jeho náplně práce patří i zásah při změnách osobnosti nebo zmatení. Při posuzovaní těchto projevů je někdy těžké rozlišit, kdy je zapotřebí psychiatr a kdy neurolog. Mohou být totiž způsobeny jak pravými neurologickými chorobami (například Alzheimerovou nemocí), tak onemocněními duševními (třeba depresí nebo schizofrenií). 

Poruchy zraku a spánku

Neurologickou podstatu mohou mít i některé poruchy zraku. Váš oční nebo všeobecný lékař vás tedy může poslat i na neurologické vyšetření. Neurolog také může řešit problémy se spánkem.

Pokud trpíte některou z výše uvedených poruch, neváhejte vyhledat odbornou pomoc. Obraťte se na svého praktického lékaře nebo vyhledejte přímo neurologickou konzultaci v kvalitním zařízení.

(mpr)

Zdroj: www.verywell.com/do-you-need-a-neurologist-a2-2488766