Novinky

Vybíráme dětského urologa. S naším desaterem nesáhnete vedle.

Ne, nečekejte, že vám sdělíme jméno lékaře, kterého budou vaše děti milovat. Univerzální volba neexistuje. Ale rádi vám pomůžeme ujasnit si, podle jakých kritérií si svého lékaře vyberete

Vybíráme dětského urologa. S naším desaterem nesáhnete vedle.

Myslíte si, že vybrat lékaře pro dítě je vlastně jednoduché? Skutečně to nemusí být obtížný úkol, ale lepší je nespoléhat na šťastnou ruku. Spolupráce s dětmi je složitější než s dospělými, a když nefunguje, je i léčba případných potíží komplikovanější.

Dětský urolog je specialista, který se zaměřuje trochu jinak než urolog pro dospělé. Dětské urologické problémy jsou totiž odlišné od urologických obtíží dospělých. Stejně tak je potřeba dětem přizpůsobit vyšetřovací procesy, znát problematiku dětského lékařství a mít pro děti cit. Když se budete vy nebo váš dětský lékař domnívat, že je načase navštívit dětského urologa, rozhodně to nepodceňujte.

Desatero pro správnou volbu

Když chcete mít jistotu, že jste zvolili nejlepší možnou variantu, je třeba srovnat všechna pro a proti.

  1. Zajímejte se o kvalifikaci daného lékaře, jestli je opravdu specialista na děti, kolik let praxe má a na co se zaměřuje.
  2. Zjistěte, jaká je objednací doba. Čekání na termín vzdálený tři měsíce je s dětmi nereálné.
  3. Kde má daný lékař ordinaci? Dostanete se tam veřejnou dopravou, budete mít kde zaparkovat auto?
  4. Má lékař ordinační hodiny, které jste schopni přijmout? Pojede vám tou dobou autobus nebo vlak? Jaká je shoda s vaší pracovní dobou?
  5. Je možné komunikovat s daným lékařem i po telefonu nebo jinak? Řešit vše osobními návštěvami je někdy zbytečná zátěž.
  6. Funguje komunikace s lékařem a sestrou dobře? Rozumíte si, umíte se domluvit? Máte dobrý pocit?
  7. Zastupuje lékaře někdo v době dovolené? Kdo a kde?
  8. Je prostředí ordinace příjemné, uzpůsobené dětem?
  9. Bude mít lékař dost času, aby vám vše vysvětloval? Není příliš vytížen?
  10. Má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou?

I kdybyste vybrali toho nejlepšího odborníka, který bude vám osobně absolutně vyhovovat, může se stát, že dítě bude opačného názoru a spolupráce se dařit nebude. Neberte to ve zlém, sympatie se prostě někdy nedostaví. Určitě najdete jiné řešení.

(pez)

Zdroj: www.healthychildren.org